HOME         O NAS         NOWO¦CI         KONTAKT                

Home
RASA         NASZE PSY         SZCZENIÊTA         MIOTY         GALERIA         LINKI
Seter irlandzki czerwono-bia³y - o rasie

Opis Krótka historia Obiektywnie o rasie U¿ytkowo¶æ Choroby Jak znale¼æ dobr± hodowlê Literatura

OBIEKTYWNIE O RASIE SETER IRLANDZKI CZERWONO-BIA£Y

Zdaj±c sobie sprawê z tego, i¿ od pocz±tków rasy w³a¶ciwie do dzi¶ setery irlandzkie czerwono-bia³e hodowane by³y/s± wy³±cznie do pracy, jako psy u¿ytkowe, mo¿na z ca³± pewno¶ci± stwierdziæ, ¿e nie sprawdz± siê one jako kanapowce i nie mog± byæ porównywane ani z goldenami (które s± idealnymi psami rodzinnymi hodowanymi od d³ugich lat na wystawy i do towarzystwa), ani z seterami mahoniowymi, które mimo i¿ maj± wspólnych przodków i równie niezale¿ny charakter od lat równie¿ ciesz± siê s³aw± psów rodzinnych.

Jako ¿e seter irlandzki czerwono-bia³y ma nie tylko instynkt ³owczy jak ka¿dy pies, ale równie¿ „¶wie¿e” geny, które sprawiaj±, ¿e godzina ruchu dziennie mu nie wystarczy, potrzebne s± mu przynajmniej dwie godziny swobodnego biegania. Ale to nie wszystko. To pies, któremu z racji pochodzenia potrzeba nie tylko ruchu, ale równie¿ intelektualnych wyzwañ, pracy, czy zabaw typu agility, frisbee, flyball, inaczej pies bêdzie siê nudziæ i znajdzie sobie sam bardziej interesuj±ce zajêcia, jak niszczenie sprzêtów, kopanie w ogrodzie, ucieczki, polowania na inwentarz gospodarski.

Zwykle hodowcy wyra¿aj± siê w samych superlatywach o rasach, które hoduj±, my absolutnie tacy nie jeste¶my. Nie chcemy, by nasze setery dosta³y siê w rêce niepowo³anych osób, które nie spe³ni± ich wymagañ, nie chcemy rozczarowañ nowych w³a¶cicieli, ¿e mia³ to byæ idealny pies rodzinny tymczasem to istny diabe³ pe³en energii demoluj±cy mieszkanie, nieus³uchany i niezale¿ny.

Mimo zapewnieñ niektórych hodowców trwamy w przekonaniu, ¿e seter irlandzki czerwono-bia³y nie nadaje siê wy³±cznie jako rodzinny kanapowiec (potrzebuje w³a¶ciciela lubi±cego bardzo aktywnie spêdzaæ czas), równie¿ nie nadaje siê do pocz±tkuj±cych w³a¶cicieli, który chc± sobie kupiæ pierwszego psa, ani te¿ do mieszkania w mie¶cie. Oczywi¶cie jest to pies ³agodny i przyjacielski, idealnie dogaduj±cy siê z dzieæmi, co czyni go atrakcyjnym dla wielu potencjalnych w³a¶cicieli. Dodatkowo bardzo szybko siê uczy, ma bardzo dobr± czujno¶æ, jest odwa¿ny i jednocze¶nie wra¿liwy oraz bardzo inteligentny. Ale powy¿sze cechy maj± te¿ swoje wady: pies ma niezale¿ny charakter (inteligencja!), który mo¿e czyniæ go trudnym do wyszkolenia, szybko siê uczy równie¿ z³ych nawyków (dlatego konieczna jest nauka od pierwszych chwil szczeniaka w nowym domu), jest impulsywny i pe³en energii (golden podejdzie pod drzwi i bêdzie cierpliwie czeka³ a¿ siê je otworzy, seter zatoczy w miêdzyczasie kilka okrêgów), dodatkowo jest niecierpliwy i silny, co mo¿e utrudniaæ „opanowanie” psa na smyczy, ma tak¿e nisk± zdolno¶æ do obrony. Niekiedy pies przetestuje, czy czasem nie sta³ siê wa¿niejszy ni¿ w³a¶ciciel. S³owem aby mieæ takiego psa nale¿y byæ przynajmniej tak inteligentnym jak on, a najlepiej bardziej ;-)

Seter irlandzki czerwono-bia³y nie jest polecany do ¿ycia miejskiego, wiêkszo¶æ angielskich hodowców nie sprzeda setera czerwono-bia³ego do warunków blokowych, gdy¿ uwa¿a, ¿e ten pies siê do tego absolutnie nie nadaje. Oczywi¶cie mo¿na go trzymaæ w mieszkaniu, gdy¿ dostosuje siê do ka¿dych warunków, jednak¿e wymaga ogromnej ilo¶ci ruchu (d³ugie spacery bez smyczy i du¿y ogród) i stawiania mu umys³owych zadañ (sam spacer nie wystarczy, trzeba go czym¶ zaj±æ). To pies, który uwielbia ruch i ¶wie¿e powietrze, patrzeæ na niego jak biegnie, wêszy z uniesion± g³ow± lub siê skrada i zastyga w bezruchu to czysta przyjemno¶æ i wyj±tkowe, elektryzuj±ce prze¿ycie. Ten pies musi du¿o przebywaæ na dworze! Pos³uszne, powolne poruszanie siê wy³±cznie na smyczy to nie jest ani domena setera, ani jego naturalne ¶rodowisko, w którym czuje siê najlepiej. Spacer w mie¶cie, nawet luzem, nie jest najlepszym pomys³em, gdy¿ te psy potrzebuj± du¿o przestrzeni, nie biegn± tu¿ przy w³a¶cicielu, ale odbiegaj± na znaczne odleg³o¶ci (maj± to w genach) - w mie¶cie takie zachowanie mo¿e byæ niebezpieczne. Jako ¿e seter to wszechstronnie utalentowany pies my¶liwski pracuje w du¿ej mierze samodzielnie, czêsto poza zasiêgiem wzroku przewodnika. To nie poczciwy golden, który idzie blisko cz³owieka i ma tylko zaaportowaæ zwierzynê. Seter j± sam wytropi (pos³uguje siê górnym wiatrem), zaznaczy jej obecno¶æ, je¶li istnieje taka potrzeba wyp³oszy, a ustrzelon± zaaportuje. Pracuje samodzielnie, my¶li sam, jest niezale¿ny. To nie s± cechy cenione przez przeciêtn± rodzinê pragn±c± niekonfliktowego, spokojnego i w pe³ni pos³usznego psa. Kto ma do dyspozycji psa dziennie tylko 1-2 godziny niech nie decyduje siê na setera czerwono-bia³ego! Oprócz spacerów, biegania, umys³owych æwiczeñ i treningu (szczególnie od pierwszych chwil szczeniaka w domu) pies wymaga tak¿e pielêgnacji sier¶ci i zainteresowania.

Osoby, które nade wszystko ceni± sobie spokój nie powinny kupowaæ sobie setera. To aktywny, ruchliwy pies, zwinny i szybki w reakcji, nastawiony na cel, zdeterminowany, radosny, co w po³±czeniu z du¿± si³± i atletyczn± budow± cia³a (absolutnie nie jest ociê¿a³y) mo¿e sprawiæ wiele k³opotów. Szkolenie go mo¿e nie byæ proste, gdy¿ mimo i¿ szybko siê uczy jest wra¿liwy, ekspansywny, niezale¿ny i szybko siê nudzi. Wymaga wiêc ³agodnego traktowania, a jego szkolenie - cierpliwo¶ci, gdy¿ czasami zachowuje siê jak klaun, czasem jak zbuntowany diabe³, a niekiedy jak uparty osio³. Choæ setery s± bardzo przywi±zane do cz³owieka i lojalne w stosunku do niego potrzebuj± czasu do zaaklimatyzowania siê i spokojnego, cierpliwego w³a¶ciciela. Wszelki przymus, ostre traktowanie czy agresja w stosunku do setera powoduj±, ¿e wycofuje siê i zamyka w sobie – zamiast bycia pos³usznym pies staje siê przygnêbiony i nieobecny.

Ci, którzy twierdz±, ¿e setery s± dzikie, ha³a¶liwe lub nawet g³upie niestety wykazuj± siê jedynie ignorancj± charakteru tych psów. Seter ma za zadanie polowaæ przed my¶liwym, czêsto poza zasiêgiem jego wzroku. Aby temu podo³aæ musi dzia³aæ samodzielnie, sam podejmowaæ decyzje, u¿ywaæ swojego mózgu. To nie pies, który przyniesie kapcie i skoczy na komendê, ale partner, który pracuje RAZEM z cz³owiekiem. Niektórym trudno pogodziæ siê z faktem, i¿ ich pies ma w³asny harmonogram i który potrafi my¶leæ sam za siebie, ale koniecznym jest ¿ycie w harmonii z w³asnym psem inaczej ani cz³owiek, ani pies nie bêd± szczê¶liwi. Dlatego tak wa¿na jest ¶wiadomo¶æ charakteru i potrzeb danej rasy.

Setery irlandzkie czerwono-bia³e na ogó³ dobrze dogaduj± siê z innymi zwierzêtami, ale maj± tendencje do ¶cigania szybko poruszaj±cej siê zwierzyny (np. koty). Chêtnie równie¿ wychowuj± siê w grupie z innymi psami, niemniej jednak równie dobrze mog± byæ jedynym psem w domu. Cechuj± siê umiarkowan± utrat± sier¶ci, która wymaga jednak codziennego szczotkowania, by utrzymaæ j± w idealnym stanie. Poza tym konieczne s± standardowe zabiegi pielêgnacyjne jak obcinanie pazurków, wycinanie sier¶ci miêdzy opuszkami ³ap, dbanie o uszy. Czêste k±piele nie s± konieczno¶ci± – b³oto, które wyschnie ³atwo mo¿na wyczesaæ, a nawet dawno nie k±pany pies nie wygl±da nieprzyjemnie brudno.

Psy tej rasy nie s± wybredne je¶li chodzi o jedzenie, zjedz± cokolwiek, czêsto równie¿ to, czego by¶my sobie nie ¿yczyli ;-)

Powtórzmy: nikt nie powinien kupowaæ szczeniêcia je¶li nie jest przekonany, ¿e to jest odpowiednia rasa dla niego, a seter irlandzki czerwono-bia³y dostarczy swojemu w³a¶cicielowi niekoñcz±cej siê rozrywki. Cokolwiek to znaczy ;-).

Jeste¶ dobrym kandydatem na w³a¶ciciela setera irlandzkiego czerwono-bia³ego je¶li:

- uwielbiasz du¿o ruchu na ¶wie¿ym powietrzu
- mieszkasz niedaleko du¿ych otwartych przestrzeni typu ³±ki, pola, nieu¿ytki
- potrafisz psychicznie znie¶æ fakt, i¿ pies daleko od Ciebie odbiega
- nauka wracania na zawo³anie jest dla Ciebie priorytetem

Nie bêdziesz dobrym w³a¶cicielem setera irlandzkiego czerwono-bia³ego je¶li:

- ruch to dla Ciebie dwa okr±¿enia bloku b±d¼ wypuszczenie psa na ogrodzony teren i zostawienie samopas
- kontrola nad psem to dla Ciebie wy³±cznie pies na smyczy
- chcesz nauczyæ psa mnóstwa sztuczek i by pies je dla Ciebie powtarza³ do znudzenia
- ¿±dasz bezwzglêdnego wykonywania przez psa Twoich szorstko wydawanych komend i stosujesz przymus

Copyright © 2009-2025 wiedej, cornadore
Wykorzystanie jakichkolwiek materia³ów z tej strony bez zgody autorów zabronione
Odwiedzaj±c nasz± witrynê zgadzasz siê na wykorzystanie plików cookies