HOME         O NAS         NOWOŚCI         KONTAKT                

Home
RASA         NASZE PSY         SZCZENIĘTA         MIOTY         GALERIA         LINKI
O rasie

Opis Krótka historia Obiektywnie o rasie Użytkowość Choroby Jak znaleźć dobrą hodowlę Literatura

KRÓTKA HISTORIA

Nawet jeśli nie interesujecie się przeszłością przyswojenie sobie historii powstania seterów czerwono-białych jest konieczne do zrozumienia rasy, jej potrzeb, funkcjonowania i odpowiedzenia sobie na pytanie czy będę odpowiednim właścicielem do tego psa.

Pewnie niejeden z Was kojarzy stare angielskie obrazy, na których uwiecznione zostały długowłose łaciate psy? Tak właśnie pierwotnie wyglądały setery irlandzkie, rasa powstała w XVII wieku, a z której dopiero wyhodowano setera mahoniowego (zyskał na popularności około roku 1850). Setery o tym kolorze stały się tak popularne, że z czasem wyparły setery dwubarwne. Pod koniec XIX w. z trudem można było znaleźć setera o umaszczeniu czerwono-białym na wystawach. Przez pewien czas nawet seter irlandzki czerwono-biały był uznany za rasę wymarłą.

Po pierwszej wojnie światowej p. Huston wraz z kuzynem dr. Elliottem podjęli wysiłki ratowania rasy. Tak więc w latach 20 i 30-tych rodziły się szczenięta z ich przydomkiem Eldron. W tym czasie w Irlandii były także inne hodowle, ale ich wkład w obecne linie nie został zarejestrowany.

Kolejna próba odnowy rasy została podjęta dopiero w początkach lat czterdziestych przez państwa Maureen i Willa Cuddy, którzy prowadzili ożywioną korespondencję z p. Rev. Huston, co pozwoliło ocalić historię rasy. Ich pierwsza suka, Judith Cunningham of Knockalla była prawdopodobnie przodkiem każdego obecnie żyjącego setera czerwono-białego.

W 1944 roku powołano w Irlandii Klub Setera Irlandzkiego Czerwono-Białego, którego zadaniem miała być promocja rasy w środowiskach myśliwskich, położenie szczególnego nacisku na cechy użytkowe rasy oraz zapewnienie, by na wystawach psy były oceniane wyłącznie z punktu widzenia użytkowości. Jednocześnie rozpoczęły się pierwsze importy do Anglii.

Jednak większe ożywienie pojawiło się dopiero w latach osiemdziesiątych, po tym jak w 1974 roku Związek Kynologiczny w Irlandii zaakceptował historię czystości rasy (którą można śledzić od lat czterdziestych XX wieku) a w 1979 r. seter czerwono-biały wziął udział w wystawie Crufts. FCI dopiero w 1989 roku uznało setera irlandzkiego czerwono-białego jako odrębną rasę.
Copyright © 2009-2019 wiedej, cornadore
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony bez zgody autorów zabronione